گواهینامه های منطقه

گواهینامه های منطقه

سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) یک فدراسیون جهانی متشکل از مراجع ملی استاندارد می باشد (سازمانهای عضو ISO). کار آماده سازی استانداردهای بین المللی طور معمول ،از طریق کمیته های فنی ISO انجام می شود .هر سازمان عضو علاقمند به هر موضوعی که برای آن کمیته فنی تشکیل شده است، حق دارد در آن کمیته حضور پیدا کند .سازمانهای بین المللی،دولتی و غیر دولتی، که با ISOدر ارتباط هستند نیز در این کار شرکت می نمایند .ISO در تمام موارد مرتبط با استاندارد سازی الکترونیکی با کمیته بین المللی الکترونیک (ICE) همکاری می نماید.

شهرداری منطقه یک با تدبیر مدیران و همت پرسنل موفق به کسب گواهینامه بین المللی ISO 14001 در سال 90، گواهینامه بین المللی ISO 10015 در سال 91 و نیز گواهینامه  بین المللی ISO 9001 است که در سال 92 شده است. در حال حاضر آخرین گواهینامه کسب شده در این منطقه ISO 22301 در سال 95 می باشد.

   

 


   

گواهینامه ISO 22301:2012

تمام سازمان‌ها در معرض حوادث و بلایای مختلفی از قبیل آتش‌سوزی، انفجار، افشا، سرقت یا تخریب اطلاعات کلیدی، شیوع بیماری‌های عفونی و ... قرار دارند، که ممکن است خسارت‌های فراوانی به سازمان تحمیل کنند. حتی چنانچه موضوعات اشاره شده به موقع مدیریت نشوند و آمادگی لازم در قبال مواجهه با آن‌ها وجود نداشته باشد، به بحران تبدیل خواهند شد. پیشگیری از حوادث و آمادگی در برابر آن‌ها و ارائه واکنش مناسب در صورت وقوع، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. استاندارد ISO 22301الزامات سیستم مدیریت تداوم کسب و کار را ارائه می‌نماید. از طریق پیاده‌سازی این سیستم می‌توان آمادگی سازمان را در برابر تهديدهاي گوناگون ارتقاء بخشید و موجب کاهش اثرات حوادث و کوتاه‌تر شدن زمان بازگشت به حالت عادی شد. این سیستم بر اساس چرخه PDCA بر موارد زیر تاکید دارد:

- درک نیازها و ضرورت‌های مدیریت

- تداوم کسب و کار به منظور تعیین خط مشی و اهداف

- تعیین و به کارگیری معیارهایی برای مدیریت ریسک‌ها

- پایش و بازنگری عملکرد مدیريت تداوم کسب و کار و اثربخشی آن

- بهبود مستمر سیستم مدیریت تداوم کسب و کار

بر اساس نتایج حاصل شده شرکت TÜV NORD پس از ممیزی و اثبات انطباق سیستم مدیریت تداوم کسب و کار گواهینامه ISO 22301 را با اعتبار سه ساله صادر می‌نماید.   

گواهینامه ISO 14001:2004

این گواهینامه با عنوان استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی معرفی می شود و بدین معناست که شهرداری منطقه در راستای فعالیتهای خود و فرایندهای تعریف شده اش کلیه الزامات مربوط به استاندارد های زیست محیطی را اجرا می کند که به این الزامات ISO14001 می گویند. استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی برای اولین بار در سال 2004 تدوین و منتشر شد و تاکنون نیز مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد. سیستم مدیریت زیست محیطی ( ISO14001 ) نیز مانند سیستم مدیریت کیفیت ( ISO9001 ) برای هر مجموعه ، شرکت و سازمانی کاربرد دارد و نمی توان ادعا کرد که این استاندارد فقط برای بخشی از صنایع آلوده کننده محیط زیست کاربرد دارد.

از مزایای پیاده سازی این استاندارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کاهش ضایعات ( چه محصول باشد و چه خدمت )

- کاهش آلودگی های زیست محیطی شامل آلودگی آب ، خاک و هوا

- نگهداری منابع طبیعی برای نسل های آینده

- مدیریت صحیح پسماندها

- کاهش بیماری ها و امراض از طریق حفظ محیط زیست

- شکر نعمت های الهی

- ایجاد تفکر و فرهنگ اجتماعی در نسل ها

و . . .  

گواهینامه ISO 9001:2008

استاندارد بین المللی ISO 9001:2008 یک استاندارد مدیریتی عمومی می باشد که توسط کمیته ISO/TC 176 سازمان ISO تدوین و منتشر شده است، استاندارد ISO 9001:2008 ، ویرایش سوم از استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ می باشد در استاندارد ISO 9001:2008 ، رویکرد فرآیندی تاکید شده است . پیاده سازی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ متناسب با اندازه سازمان و با تمرکز با اهداف منطقه منجر به بهبود مستمر در کسب و کار و رضایتمندی شهروندان می گردد مزایای ایزو ۹۰۰۱ برای سازمان ها :

- حمایت مدیریت ارشد برای مدیریت فرآیند کارآمد

- افزایش بهره وری و مزیت رقابتی

- مشخص نمودن مسئولیت ها در سراسر سازمان

- بهینه نمودن فرآیند ها

- بهبود ارتباط با کارکنان و مشتریان

- فراهم نمودن سیستم ارزیابی جهت بهبود مستمر

- فرصت های بازاریابی و ورود به بازارهای جدید

- کاهش هزینه ها

- افزایش سود آوری